44. Dni lekárskej biofyziky
Predkladáme Vám Zborník abstraktov z medzinárodnej konferencie XLIV. Dní lekárskej biofyziky, ktoré sa konali pod záštitou dekana Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave prof. MUDr. Juraja Payera, PhD., MPH, FRCP, FEFIM, v dňoch 31. 5. – 2. 6. 2023 v Starej Lesnej.
Veličiny a jednotky: nové definície
Medzinárodná sústava jednotiek, SI, sa používa na celom svete ako preferovaná sústava jednotiek, ako základný jazyk pre vedu, techniku... SI je konzistentný systém jednotiek na použitie vo všetkých aspektoch života, aj vrátane zdravia. SI prijalo 59 členských štátov a ďalších 42 pridružených členov Generálnej konferencie na celom svete.
Zvuk a zobrazovanie pomocou ultrazvuku
V prezentácii sú vysvetlené všeobecné charakteristiky zvuku (vlnová dĺžka, perióda, frekvencia, amplitúda, intenzita), šírenie a zoslabenie zvuku v prostredí, ktorým prechádza, akustická impedancia, princíp zobrazovania prostredníctvom ultrazvuku, spôsoby (módy) zobrazenia (A, B, M, 3D), vznik a detekcia ultrazvuku, rozlíšenie pri ultrazvukovom zobrazovaní, biologické účinky ultrazvuku, Dopplerov jav a jeho použitie.
Vhodné pre všetky študijné programy.
Rádioaktivita II.
Prednáška „Rádioaktivita II“ vysvetľuje rádioaktívnu premenu alfa a beta, interakcie týchto častíc s prostredím, energetické spektrá a dolety častíc, ochranu pred žiarením.
Rádioaktivita
Prednáška „Rádioaktivita“ je zameraná na vysvetenie základných pojmov ako rádioaktívne izotopy, prirodzená a umelá rádioaktivita, zákon rádioaktívnej premeny, doba polpremeny (fyzikálna, biologická, efektívna), stredná doba života, aktivita a s nimi súvisiace vzťahy a fyzikálne jednotky.
Štruktúra hmoty z biofyzikálneho hľadiska
Prednáška „Štruktúra hmoty z biofyzikálneho hľadiska“ podáva stručný úvod k niektorým aplikáciám fyziky na mikroskopickej úrovni v medicíne. Vysvetľuje základný problém vedy, podáva stručný prehľad dôležitých epoch štrukturálnej analýzy, vysvetľuje rôznu štruktúru a formy hmoty, fyzikálne interakcie, všeobecné vlastnosti a charakteristiky hmoty, Heisenbergov princíp neurčitosti, základné vlastnosti elementárnych častíc, princíp a užitočnosť Schrödingerovej rovnice.
Prehľad biologických signálov
Prehľad biologických signálov. Vhodné pre všetky študijné odbory.
Pokojové membránové napätie
Prezentácia vysvetľuje vznik pokojového membránového napätia, princíp jeho merania, jeho interpretáciu najmä prostredníctvom difúzneho potenciálu (Donnanova rovnováha), jeho výpočet pomocou Nernstovej a Goldmanovej rovnice. Vhodné pre všetky študijné odbory.
Lekárska štatistika 2 - Výberové charakteristiky
Cieľom tejto prednášky je oboznámiť študentov s výberovými charakteristikami, ktoré sa najčastejšie používajú pri hodnotení medicínskych experimentov a vyskytujú sa v medicínskej vedeckej a odbornej literatúre. Vhodné pre všetky študijné odbory a všetky ročníky.
Dozimetria
Prednáška „Dozimetria - Meranie ionizujúceho žiarenia“ je zameraná na vysvetenie pojmu dozimetria a základných veličín, ktoré charakterizujú žiarenie z hľadiska jeho biologických účinkov a umožňujú ho merať a kvantifikovať. Ide o pojmy ako dávka, absorbovaná dávka, príkon absorbovanej dávky, integrálna dávka, dávkový ekvivalent, efektívna dávka, kerma, kermový príkon, expozícia, expozičný príkon a s nimi súvisiace vzťahy a fyzikálne jednotky.