Neurológia

Neurológia - semináre pre 4.ročník

Autor: Karin Gmitterová, Gabriela Timárová, Michal Minár, Iveta Lisá, Jana Martinková

Výberové semináre praktickej výučby z neurológie pre 4. ročník všeobecného lekárstva, ktoré odpadli počas obdobia trvania distančnej výučby na Lekárskej fakulte UK.

Študenti môžu pri samoštúdiu čerpať aj z publikácíí dostupných na vedeckých internetových portáloch.                                                           

Lekárske neurovedy

Autor: Daniela Ostatníková, Ján Bakoš, Karin Gmitterová, David Kachlík, Mária Králová, Boris Mravec, Ján Pečeňák, Peter Valkovič, Ivan Varga

anotačný obrázok

Lekárske neurovedy sú mladou, ale veľmi intenzívne sa rozvíjajúcou interprofesijnou vednou disciplínou, ktorá skúma štruktúry a funkcie ľudského mozgu a nervového systému.

Učebný text bude slúžiť študentom lekárskych neurovied, ktoré LF UK akreditovala ako tretí stupeň vysokoškolského štúdia v nadväznosti na riešenie a výsledky spomínaného interdisciplinárneho projektu.

Syndróm nepokojných nôh

Autor: Michal Minár, Peter Valkovič

anotačný obrázok

Syndróm nepokojných nôh (SNN) je časté, liečiteľné, ale výrazne poddiagnostikované ochorenie. Pacienti so SNN trpia neznesiteľným nutkaním k pohybovaniu nohami, ktoré je spôsobené nepríjemnými pocitmi v nohách. Tie sa horšia počas nečinnosti a často negatívne ovplyvňujú spánok. Priamymi dôsledkami SNN sú dyskomfort, poruchy spánku a únava. Tieto negatívne fenomény následne vplývajú na fungovanie pacientov tým, že záporne ovplyvňujú pracovnú výkonnosť, spoločenské aktivity a rodinný život. Prerušovaný spánok a neschopnosť tolerovať sedavé aktivity môžu viesť až k strate zamestnania, poruche schopnosti tešiť sa zo života a k partnerským problémom. Tieto symptómy a komplikácie často vedú k opakovaným konzultáciám lekárov mnohých špecializácií, čo má okrem iného za následok nadmernú a redundandnú finančnú záťaž, ktorá je vynakladaná väčšinou zo zdrojov verejného zdravotného poistenia.

Imunopatogenéza a imunoterapia sclerosis multiplex

Autor: Milan Buc

anotačný obrázok

Sclerosis multiplex je autoimunitná choroba, pri ktorej dochádza k deštrukcii myelínových obalov v mozgu, periférny nervový systém ostáva neporušený. Príčinu choroby nepoznáme. Predpokladá sa interakcia faktorov vonkajšieho prostredia s genetickou predispozíciou k chorobe. Zo spúšťacích faktorov sa obviňujú vírusy. Patologicko-anatomický v akútnej fáze pozorujeme tvorbu demyelínových plakov a akumuláciu zápalových buniek v okolí malých cievok v bielej hmote mozgu, obzvlášť v oblasti optického nervu, periventrikulových oblastí, mozgového kmeňa miechy. Staršie ložiská o veľkosti od 1 mm až po niekoľko cm tento zápalových infiltrát nemajú, myelín a oligodendrocyty nahrádza mikroglia. Výsledkom zbavenia nervových vláken svojich obalov spôsobuje poruchu prenosu vzruchu. Imunopatologický proces sa začína aktiváciou autoreaktívnych T-lymfocytov na periférii, TH1 a najmä TH17-subpopulácie, ktoré následne prestupujú do mozgu, kde rôznymi mechanizmami deštruujú myelín. Súčasne sa aktivujú aj B-lymfocyty, čo sa prejaví intracerebrálnou syntézou IgG, ktoré sú typicky oligoklonové. Liečba SM je komplexná, k dispozícii sú viaceré imunoterapeutiká.