Materiály k prednáškam

Aplikácia liekov a liečiv v oftalmológii

Autor: Alena Furdová, Pavol Kusenda

anotačný obrázok

Očná aplikačná cesta sa využíva na liečbu mnohých očných chorôb alebo iných patologických stavov postihujúcich daný orgán (alergia, zápal, glaukóm, poranenia oka, vlhká, vekom podmienená degenerácia makuly, diabetický makulárny edém).                                                                                         

Základy anatómie oka pre medikov

Autor: Pavol Veselý

anotačný obrázok

Štruktúra ľudského oka sa úplne prispôsobuje potrebe zaostriť lúč svetla na sietnicu (lat. retina). Všetky časti oka, cez ktoré lúč svetla prechádza sú priehľadné, aby čo najviac zabraňovali rozptylu dopadajúceho svetla. Rohovka (lat. cornea) a šošovka (lat. lens) pomáhajú lúč svetla spojiť a zaostriť na zadnú stenu oka - sietnicu. Toto svetlo potom spôsobuje chemické premeny vo svetlocitlivých bunkách (tyčinky a čapíky), ktoré vysielajú nervové impulzy zrakovým nervom (lat. nervus opticus) do mozgu.

Ochorenia ciev sietnice, oftalmogerontológia, oftalmogeriatria

Autor: Jaroslav Hasa

anotačný obrázok

Starnutím dochádza k zmenám takmer vo všetkých štruktúrach ľudského tela nevynímajúc ani ľudské oko. Zmeny na očných tkanivách sú súčasťou prejavov opotrebovanosti tkanív a orgánov človeka všeobecne. Medzi najrozšírenejšie zmeny a choroby oka v starobe patrí presbyopia, vekom podmienená degenerácia makuly, katarakta, glaukóm a cievne ochorenia sietnice.

Diabetická retinopatia

Autor: Jana Štefaničková

anotačný obrázok

Diabetická retinopatia stále predstavuje vážne riziko pre zníženie zrakovej funkcie. Vývoj zmien oka v dôsledku hyperglykémie je závislý od mnohých faktorov, podľa závažnosti je rozdelený na 3 klinické a jedno subklinické – fluorofotometrické štádium. Jednoduchá, neproliferatívna diabetická retinopatia prechádza do štádia pokročilej jednoduchej, tiež neproliferatívnej, pri k torej keď sa vytvárajú na sietnici časti s poškodenou perfúziou. Hypoxická sietnica následne vyvolá neovaskularizáciu, čím proces prejde do proliferatívneho štádia.

Strabizmus - etiopatogenéza, klasifikácia, charakteristika konkomitantného strabizmu

Autor: Dana Tomčíková

anotačný obrázok

V prednáške je vysvetlený pojem strabizmus, etiológia, patogenéza, základná klasifikácia. V ďalšej časti prednášky je bližšie charakterizovaný konkomitantný strabizmus, jeho charakteristika, základné diagnostické postupy aj s názornou obrazovou dokumentáciou.                                                                                                                                                               

Detská oftalmológia - strabizmus, katarakta, glaukóm

Autor: Veronika Labuzová

anotačný obrázok

Hlavnou náplňou detskej oftalmológie je poskytovanie komplexnej zdravotnej starostlivosti o zrakový orgán a zrak deťom od narodenia po dospelosť.
Prezentácia sa zoaberá najčastejšími ochoreniami, s ktorými sa oftalmológ stretáva u detí - vrodené vady, strabizmus, katarakta, glaukómové ochoenie, úrazy, zápalové ale aj nádorové ochorenia.

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)

Autor: Helena Novosadová

Chronická obštrukčná choroba pľúc je bežným liečiteľným ochorením, ktorému možno predísť. CHOCHP je charakterizovaná perzistujúcimi respiračnými symptómami a limitáciou prietoku vzduchu v dýchacích cestách v dôsledku abnormalít v dýchacích cestách a/alebo v alveolách, ktoré sú zvyčajne zapríčinené signifikantnou expozíciou škodlivým časticiam a plynom.

Endoskopické vyšetrovacie techniky v pneumológii

Autor: Ivan Majer

Bronchoskopia je najčastejšou endoskopickou vyšetrovacou technikou v pneumológii. Slúži na vyšetrenie tracheobronchiálneho stromu. Diagnostická bronchoskopia vykonáva diagnostické procedúry za účelom stanovenia diagnózy. Terapeutická (intervenčná) bronchoskopia je vyšetrením, kde vykonávame určité terapeutické postupy v tracheobronchiálnom strome.

Traumatológia oka

Autor: Jela Valášková

anotačný obrázok

Trauma oka je jedna z najmenej rozpoznaných príčin straty zraku vo svete. Tupá alebo penetrujúca trauma môže viesť ku strate zraku cestou komplikovanej katarakty alebo šedého zákalu. Etiológia zranení oka závisí nielen od „miesta činu“, to znamená rozdielna v meste a na vidieku, ale je charakteristická pre rôzne krajiny a regióny sveta a zároveň je rozdielna pre jednotlivé socioekonomické triedy.

Ochorenia sietnice

Autor: Ivajlo Popov

anotačný obrázok

Sietnica je neurosenzorická vrstva oka, ktorou vnímame fotóny odrazeného svetla z okolitého sveta. Sietnica má veľmi vysoké nároky na kyslík a živiny, čomu je prispôsobená aj jej cievne zásobenie. Mnohé získané ochorenia sietnice sú spôsobené práve poruchou v jej cievnom zásobovaní, čím sietnica trpí ischémiou. Najčastejšie získanou príčiny ochorenia sietnice sú hypertenzná retinopatia, diabetická retinopatia, vekom podmienená degenerácie makuly, oklúzie sietnicových ciev, odlúpenia sietnice a mnohé iné.