Vnútorné mužské pohlavné orgány

Prezentácia k rovnomennej prednáške uvádza základný anatomický popis vnútorných mužských pohlavných orgánov. Je určená pre poslucháčov lekárskej fakulty smerov všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo.
Polysacharidy

Prednáška z polysacharidov je pokračovaním prednášky o monosacharidoch a disacharidoch a je určená pre študentov medicíny, všeobecného lekárstva. Predstavuje študentom homopolysacharidy a heteropolysacharidy, ich štruktúru a biologickú funkciu v organizme.
Monosacharidy, disacharidy

Prednáška zo sacharidov je určená pre študentov medicíny, všeobecného lekárstva. Z jej obsahu sa študent oboznámi so štruktúrou biologicky najdôležitejších monosacharidov, a disacharidov, základnými reakciami prebiehajúcimi v organizme a s ich biologickou funkciou. Poznatky z prednášky študenti využijú najmä pri štúdiu metabolizmu sacharidov v kurze Lekárska biochémia.
Dentoalveolárna chirurgia

Ucelená sada prednášok z predmetu Dentoalveolárna chirurgia. Predmet Dentoalveolárna chirurgia sa vyučuje počas troch semestrov štúdia Zubného lekárstva na LF UK v Bratislave v rámci troch kurzov a je zavŕšený ústnou skúškou v letnom semestri 4. ročníka.
Bazalióm mihalníc a orbity

Najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom v oblasti okolia oka, mihalníc a vnútorného kútika je bazalióm ( dg. C44.1). Najvyšší výskyt zaznamenávame po 50tom roku života. Najčastejšie sa diagnostikuje v prvom a druhom štádiu (T1, T2), kedy je ešte možné chirurgickou liečbou dosiahnuť dobré kozmetické výsledky. Pri prerastaní do orbity a dutín dochádza k deštrukcii a strate oka, v niektorých prípadoch je nutná až exenterácia orbity alebo rozsiahlejšie radikálne výkony.
Možnosti liečby malígneho melanómu uvey

Malígny melanóm uvey je najčastejšie sa vyskytujúcim vnútroočným nádorom. Súčasné možnosti liečby malígneho melanómu uvey zahŕňujú radikálne aj konzervatívne postupy. K najčastejším chirurgickým postupom patrí enukleácia bulbu. Liečba ionizujúcim žiarením sa aplikuje vo forme lokálnej brachyterapie - žiaričov, aj teleterapie. Na Slovensku sa využíva možnosť liečby aj stereotaktickou rádiochirurgiou.
Organická chémia

Prednáška z organickej chémie je určená pre študentov medicíny, všeobecného lekárstva. Jej obsah je úvodom do organickej chémie, v ktorom autorka predstavuje študentom základné organické zlúčeniny, ich štruktúru a vlastnosti. V prednáške sa pojednáva o reakciách, ktoré sa uplatňujú v organizme a majú významný fyziologický alebo patologický význam. Študenti sa s väčšinou z prezentovaných látok a reakcií stretnú pri štúdiu biochémie, pri metabolických premenách látok.
Farmakogenetika – význam pre účinnosť a bezpečnosť liečiv

Prednáška uvádza možné vplyvy genetickej výbavy jedinca na odpoveď organizmu na liečivo. Zaoberá sa zmenami farmakokinetiky a farmakodynamiky liečiv, ktoré sú podmienené genetickou variabilitou. Poukazuje na možnosti diagnostiky genetických odchýlok, ktoré môžu ovplyvniť nielen účinnosť, ale aj bezpečnosť farmakoterapie. Zároveň uvádza perspektívy uplatnenia odboru pri individualizácii farmakoterapie a v oblasti vývoja nových liečiv.
Farmakoekonomika - základné pojmy

Prednáška charakterizuje relatívne krátko sa rozvíjajúcu subdisciplínu Klinickej farmakológie – Farmakoekonomiku. Venuje sa zameraniu odboru a jeho uplatneniu v zdravotníckej praxi. Poskytuje prehľad používaných metód, ktoré reprezentujú jednotlivé farmakoekonomické štúdie. V záverečnej časti je demonštrovaný príklad analýzy efektívnosti nákladov na antibiotickú liečbu.
Základy poskytovania prvej pomoci

Predkladaná študijná pomôcka by mala slúžiť ako teoretická časť pri výučbe I. pomoci študentov prvého ročníka na LF UK a to lekárskych i nelekárskych smerov. Títo študenti ešte nemajú základy z teoretických, ani klinických odborov. Z tohto dôvodu je rozsah materiálu veľmi blízky materiálom pre laickú verejnosť, ale to nesmie znieť ako znevažovanie. Laická prvá pomoc je základom záchranného reťazca.