Alergia II – hygienická hypotéza, diagnostika a liečba alergie

Alergiou trpí značná časť populácie vyspelých krajín, štatistiky uvádzajú až okolo 30 %, čo ostro kontrastuje so situáciou spred 50 a viac rokmi, kedy alergia nedosahovala ani úroveň 5 %. Kde hľadať príčinu tohto stavu? Odborníci tento stav vysvetľujú predovšetkým zmenami v hygienickom štandarde, ktorý sa podstatne zlepšil, zmenami v početnosti rodín, výžive, znečistením ovzdušia, očkovaním, nadmerným užívaním antibiotík, čo všetko spôsobuje, že Th1-imunitná odpoveď sa nie dostatočne často a intenzívne aktivuje a nestačí vyvažovať zase nadmerne aktivovanú Th2 imunitnú odpoveď, a to tým skôr, že táto už nebojuje s helmitmi, lebo sme ich tiež zásadne eradikovali.
Diagnostika alergie sa zakladá na stanovované počtu eozinofilov v periférnej krvi, príp. bronchoalveolovej laváži, stanovovaním celkových a špecifických hladín IgE, zisťovaním hladín solubilných molekúl CD23 a CD63. Stále však základom správnej diagnózy sú intradermálne testy.
Liečba alergie využíva antihistaminiká, antagonistov leukotriénov, glukokortikoidy a najnovšie sa doliečby dostali aj monoklonové protilátky proti IgE (omalizumab). V liečbe alergií má svoje miesto aj subkutánna alergénovo špecifická imunoterapia (SIT). Zakladá sa na pravidelných podkožných injekciách postupne stúpajúcich dávok alergénových extraktov, alebo rekombinantných alergénov. Sublingválna imunoterapia (SLIT) sa zase zakladá na podávaní alergénov dráhou sliznice ústnej dutiny.
Hypersenzitívne reakcie prvého typu - Alergia I

Hyperesenzitívne reakcie prvého typu poznáme pod pojmami anafylaxia a atopia. Alergén indukuje imunitnú odpoveď, pri ktorej vznikajú IgE-protilátky. Svojím Fc-fragmentom sa nadväzujú na svoj vysokoafinitný receptor (FcERI) v membránach mastocytov a bazofilov. Pri opätovnom kontakte senzibilizovaného jedinca s alergénom dôjde k interakcii alergénu s nadviazanými protilátkami, čo spôsobí degranuláciu mastocytov a bazofilov. Uvoľnené mediátory alergickej reakcie sú farmakologicky vysoko aktívne látky, ktoré spôsobujú rad patofyziologických zmien vyúsťujúcich do výrazných klinických príznakov.
Vírusová kliešťová encefalitída – ďalšia hrozba globálneho oteplenia
Ročné počty nových pacientov v Českej republike (1965-2003), Slovenskej republike (1980-2003) a na Sibíri (1955-1994), tu aj s klimatickými teplotami, vykazujú zhodne vzostup,
okrem ochorení na Sibiri štatisticky významný.
Cysty maxilofaciálnej oblasti
Cysty maxilofaciálnej oblasti
Eradikácia a eliminácia infekčných ochorení
Kontrola výskytu infekčných ochorení a ich eradikácia je jedným z hlavných programov Svetovej zdravotníckej organizácie. Podľa charakteru ochorenia, biologických vlastností pôvodcu, sociálnych, ekonomických a politických podmienok môže ísť o rôzne programy, ktoré sa stále prehodnocujú a upravujú podľa aktuálnej situácie.
Moodle na LFUK

Prednáška a workshop na tému "Možnosti e-learnigového vzdelávania na UK". Prednáška Vám poskytne ucelenú všeobecnú informáciu o možnostiach použitia e-learningových kurzov pri výučbe študentov. Workshop bol zameraný na praktické skúsenosti v prostredí Moodle, ktoré je na UK používané ako základ pre tvorbu e-learningových kurzov.
Metódy stanovenia voľných radikálov a antioxidantov
Klinická biochémia - nové trendy
(Oxidačný stres v patológii niektorých ochorení - ako ho rozpoznať a ako sa proti nemu brániť)
Prehľad aktuálnych zmien v odporučených postupoch pre neodkladnú resuscitáciu
Dňa 18. októbra 2010 zverejnila Európska rada pre resuscitáciu (ERC) nové odporučené postupy pre neodkladnú resuscitáciu, zmeny sú podložené novými vedeckými poznatkami publikovanými od poslednej revízie Guidelines pre piatimi rokmi. Náhle zastavenie obehu postihuje každý rok v Európe približne pol milióna osôb. Pri realizácii neodkladnej resuscitácie hrajú významnú úlohu svedkovia príhody i profesionálni poskytovatelia zdravotníckej starostlivosti. Najdôležitejším postupom neodkladnej resuscitácie je masáž srdca. Tento výkon je jednoduchý, bezpečný a postihnutým prináša významne zvýšenú šancu na prežitie.
Autor zhrňuje hlavné zmeny v nových odporúčaných postupoch Európskej rady pre resuscitáciu, hlavne v odporučeniach pre základnú neodkladnú resuscitáciu, ktoré stanovujú postup pre všetkých záchrancoch, od profesionálov po laikov.
Okamžité započatie nepriamej masáže srdca, včasná defibrilácia a včasná terapeutická hypotermia dnes patrí medzi kľúčové determinanty neodkladnej resuscitácie.
Účasť oxidačného stresu v patológii niektorých ochorení a jeho ovplyvnenie prírodnými polyfenolmi
Klinická biochémia - nové trendy
(Oxidačný stres v patológii niektorých ochorení - ako ho rozpoznať a ako sa proti nemu brániť)
Dni lekárskej biofyziky

Predkladáme Vám Zborník abstraktov z medzinárodnej konferencie XXXIX. Dní lekárskej biofyziky, ktoré sa konali pod záštitou dekana Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave prof. MUDr. Juraja Šteňa, DrSc., v dňoch 30. 5. – 1. 6. 2016 v Piešťanoch.