Materiály k prednáškam

Základné prvky elektrických obvodov

Autor: Michal Trnka

anotačný obrázok

Prednáška „Základné prvky elektrických obvodov“ je zameraná na vysvetlenie základných pojmov, veličín a jednotiek. Obsahuje základné elektrické veličiny ako elektrický prúd, elektrický odpor, ďalej meranie elektrických veličín a prvky elektrického obvodu.

Pasívne elektrické vlastnosti tkanív

Autor: Juraj Martinka

Prednáška „Pasívne elektrické vlastnosti tkanív“ je zameraná na vysvetlenie základných pojmov, veličín a jednotiek potrebných k porozumeniu elektrických vlastností biologických tkanív. Obsahuje fyziologické hodnoty jednotlivých veličín pre niektoré tkanivá a orgány, elektrický model týchto vlastností, opisuje účinok elektrického prúdu na tkanivá a jeho využitie v diagnostike a terapii. Súčasťou prednášky sú aj bezpečné hodnoty elektrického prúdu a postup pri úraze elektrickým prúdom.

Fyziológia krvi (Prednáška pre študentov zubného lekárstva)

Autor: Katarína Babinská

anotačný obrázok

Krv - zloženie, vlastnosti, funkcie. Krv a zachovanie homeostázy. Erytrocyty a ich funkcie.Krvné skupiny. Hemoglobín - zloženie, typy, deriváty. Leukocyty a ich účasť v imunite. Trombocyty a hemostáza. Hemokoagulácia. Krvná plazma - zloženie, funkcie, osmotický a onkotický tlak. Hematopoéza.

Zobrazovacie metódy v oftalmológii - 1. časť

Autor: Alena Furdová, Paulína Justusová

anotačný obrázok

V poslednom období so zavedením nemocničných počítačových sietí vznikajú celé systémy určené pre zdravotnícke zariadenia, ktoré umožňujú archivovanie a j elektronický prenos zdravotníckej dokumentácie, obrázkov, spracovanie údajov pre poisťovne, objednávanie liekov a pomôcok (tzv. NIS – Nemocničný informačný systém). V súčasnosti sú k dispozícii štandardizované protokoly aj pre prenos statických obrazových dát po elektronickej sieti. Napríklad RTG, CT, UZV alebo MRI obrazová dokumentácia je elektronicky aj archivovaná a po prihlásení sa do siete je dostupná lekárom v rámci nemocničnej dokonca aj medzinemocničnej siete. Fyzické RTG snímky sa realizujú iba výnimočne, najčastejšie sa ale s papirovou dokumentáciou zasielame nález na CD nosiči s obrázkami. V súčasnosti ešte nie je možný všeobecný prístup a archivácia videosekvencií na rozdiel od prístupu k statickým obrázkom (fotografiám).
Niektoré protokoly vyžadujú k prehliadaniu konkrétny software, ktorý nie je vždy kompatibilný napríklad na inom pracovisku, ktoré chce dokumentáciu preštudovať. Zásadnou nevýhodou všetkých informačných systémov pre reprodukciu obrazových dát je ich vysoká nadobúdacia cena, ale je to trend získavania informácií v budúcnosti. Tieto trendy zaznamenávame aj v oftalmológii (očné lekárstvo).
Podmienkou liečby je vždy zistenie správnej diagnózy. Pri vyšetrení oka a jeho okolitých štruktúr vždy dodržiavame určitý postup, ktorý bol stanovený na základe skúseností a svojou logickou stavbou vedie k správnemu medicínskemu mysleniu, kde sa snažíme odlíšiť podstatné od nedôležitého a v konečnom dôsledku vieme zoradiť jednotlivé symptómy do konkrétneho ochorenia. Všetky zistené anamnestické údaje zaznamenávame a na tomto podklade sa lekár rozhodne pre ďalšie funkčné a morfologické vyšetrovacie postupy pred stanovením konečnej diagnózy a liečbou. Vyšetrenie objektívnych zmien a funkcií zrakového orgánu sa skladá zo základných funkčných a morfologických vyšetrovacích metód a zo špeciálnych vyšetrení.
V očnom lekárstve v rámci vyšetrenia zrakového orgánu dodržiavame osvedčené postupy, orientačne pacienta prezeráme pri dennom svetle, sledujeme aj zmeny na pomocných orgánoch oka, nasleduje vyšetrenie pri bočnom svetle fokálnym vyšetrením predného segmentu a vyšetrenie ukončíme vyšetrením očného pozadia. Vyšetrenie je vždy doplnené o potrebné špeciálne postupy aj vyšetrenie zrakových funkcií vždy oboch očí.
Pri použití jednotlivých vyšetrovacích metód v oftalmológii vždy zohľadňujeme ďalšie parametre špecificky relevantné pri využití zobrazenia:
• veľkosť rizika pre pacienta
• stupeň invazívnosti
• dávka ionizujúceho žiarenia
• stupeň komfortu pre pacienta
• veľkosť a presnosť zariadenia
• schopnosť zobrazenia anatomických a fyziologických štruktúr
• finančná náročnosť výkonu
 

Zobrazovacie metódy v oftalmológii - 2. časť

Autor: Alena Furdová, Paulína Justusová

anotačný obrázok

Zobrazovacie metódy zadného segmentu oka

Zobrazovacie metódy zadného segmentu oka slúžia na získavanie údajov napríklad o terči zrakového nervu, sietnici. U niektorých prípadov potrebujeme v rámci stanovenia diagnózy sledovať aj priebeh zmien v časovom intervale. Sú to tieto metódy:
- fotografia očného pozadia kamerou
- dopplerovské ultrazvukové vyšetrenie
- fluoresceínová angiografia
- indocyanínová angiografia
- skenovacia laserová oftalmoskopia
- optická koherenčná tomografia (OCT)
- Heidelbergský retinálny tomograf (HRT)
- analyzátor nervových vlákien - Nerve fiber Analyzer (GDx)
- analyzátor hrúbky sietnice – Retinal Thickness Analyzer (RTA)

 

Zobrazovacie metódy v oftalmológii - 3. časť - ultrazvuk

Autor: Alena Furdová, Paulína Justusová

anotačný obrázok

Začiatkom šesťdesiatych rokov sa vo Veľkej Británii a Japonsku objavili prvé lekárske ultrazvukové prístroje pre dvojrozmerné zobrazenie. Prakticky v rovnakom čase sa začali objavovať ultrazvukové metódy založené na Dopplerovom princípe, ktoré umožňujú zisťovať smer a rýchlosť pohzňybyod štruktúr odrážajúcich ultrazvuk. V poslednej dobe sa ultrazvuková diagnostika využíva stále vo väčšej miere vzhľadom na nízke riziko pre pacienta pri vyšetrení.
Fyzikálne princípy diagnostického ultrazvuku
Ultrazvuk je akustické vlnenie s frekvenčným spektrom mezi 20 kHz a 1 GHz, teda s frekvenciou nad hranicou počutia. K lekárskemu využitiu je vhodné frekvenčné pásmo 2 až 30 MHz. Vysielanie ultrazvukového signálu z diagnostickej sondy do tela pacienta má za následok šířenie pozdĺžnej tlakovej vlny. Častice hmotného prostredia kmitujú okolo svojej rovnovážnej polohy, čím dochádza k prenosu energie. Pri každej interakcii vlny s tkanivom jednotlivých orgánov je časť signálu pohltená v tkanive, časť rozptýlená a časť odrazená. Takto zoslabený signál možno po výstupe z tela pacienta merať a získať tak celkovú informáciu o akustických vlastnostiach vyšetrovaného tkaniva.
K prenosu kmitavého pohybu z jednej častice na druhú je potrebný určitý čas, ktorý je charakteristický pre každé prostredie. Pri prechode vlnenie prostredím sa jeho intenzita znižuje a dochádza k útlmu, pričom sa uplatňuje mechanizmus absorpcie a rozptylu. Absorbcia znamená zníženie intenzity premenou akustickej energie na teplo. Rozptyl je zníženie intenzity vĺn odrazom, ohybom a lomom vlnenia na negomogenitách prostredia.
Rýchlosť šírenia (fázová rýchlosť) vyjadruje čas potrebný k prenosu kmitavého pohybu z jednej častice na druhú a je charakteristická pre každé prostredie. Rýchlosť šírenia ultrazvuku v jednotlivých štruktúrach oka je rozlična, napríklad:
- voda – 1480 m/s
- komorová voda – 1532 m/s
- sklovec – 1532 m/s
- mäkké tkanivá – 1550 m/s
- rohovka – 1620 m/s
- šošovka – 1641 m/s
- kosť – 3500 m/s
V rámci oftalmológie sa používajú sondy priame, prispôsobené pre kontaktné alebo imeryné spôsoby vyšetrenia najčastejšie s frekvenciou ultrazvuku od 8 do 12 MHz. Pre zobrazenie v A mode sa používajú nefokusované sondy o priemere 5mm. Priemer fokusovanej sondy pre B zobrazenie býva 10 mm. V bežnej klinickej praxi sa najčastejšie využíva A a B mod (A, B scan) zobrazenia.
 

Toxoplazmóza a toxokaróza - ako sa prejaví ochorenie v oku u človeka?

Autor: Alena Furdová, Ján Juhás

anotačný obrázok

Spolužitie človeka a mačky či psa prináša potešenie a úžitok obom stranám. Pri zanedbaní starostlivosti o zdravie zvieraťa a vlastnú hygienu sa však spolužitie môže odmeniť aj menej priaznivými dôsledkami na zdraví. Vo vzťahu k mačkám je najviac asi známa toxoplazmóza, z hľadiska premorenia populácie v tomto smere vysoko vedie toxokaróza. Tieto ochorenia môžu mať vplyv aj na zrak, a to si už z nás málokto uvedomí a keď je „neskoro“, tak sa čudujeme, že čo sa to v tom našom oku vlastne deje...
Toxoplazmóza je ochorenie spôsobené infekciou parazitickým prvokom Toxoplasma gondii, obligátne intracelulárnym parazitom. Ochorenie vytvára širokú škálu príznakov u ľudí, cicavcov a u rôznych druhov vtákov.
Toxokaróza je parazitárne ochorenie psov a mačiek, prenosné na človeka. Pôvodcom ochorenia je Toxocara canis u psov a Toxocara cati u mačiek. Sú to červy patriace do kmeňa Nematodes.
 

Výživa človeka, živiny a ich funkcie, výživové odporúčania (Prednáška pre študentov ZL)

Autor: Katarína Babinská

anotačný obrázok

Výživa človeka. Zložky výživy – živiny, biologicky aktívne látky, potravinové aditíva, kontaminanty. Živiny (bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerálne látky) – charakteristika, funkcie, význam pre ľudský organizmus, odporúčania pre príjem. Súčasná situácia vo výžive. Výživové odporúčania. Výživa a zdravie zubov.

MRI V DETSKEJ KARDIOLÓGII

Autor: Peter Olejník, Zuzana Berecová, Peter Bořuta, Jozef Mašura

anotačný obrázok

VYBRANÉ KAPITOLY Z DETSKEJ KARDIOLÓGIE - MRI V DETSKEJ KARDIOLÓGII

Uvedená publikácia predstavuje prvé podrobné učebné texty zamerané na využitie MRI vyšetrenia v detskej kardiológii. Obrázky uvedené v učebných textoch sú použité z materiálov IZD Trnava, Rádiologickej kliniky LF SZU, z archívu Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb a.s., a Kliniky detskej kardiológie LFUK. Predkladané učebné texty predstavujú súhrn najnovších poznatkov o teoretických princípoch a praktickom využití MR v detskej kardiológii. Táto publikácia je určená najmä pre lekárov zaradených do špecializačného odboru detská kardiológia, kardiológia pre dospelých, rádiológia, ale užitočné informácie v nej nájdu aj pediatri, či študenti lekárskych fakúlt bližšie sa zaujímajúci o uvedenú problematiku.

 

O vedeckom bádaní v medicíne

Autor: Ivan Hulín, Daniela Ostatníková a kol.

anotačný obrázok

Vedecké bádanie nie je výučbovým predmetom. Preto táto knižka nie je učebnicou a nemá ani usporiadanie – od jednoduchého k zložitému. Je to písaná forma názorov a skúseností, ktoré by mohol využiť záujemca v oblasti biologicko-lekárskych vied. Štyri menšie časti sú prevzaté z knihy Úvod do vedeckého bádania, ktorá vyvolala priaznivé ohlasy.