Úvod do pitiev - hrudník a brucho
Ľudské telo je asi najdokonalejšie ale zároveň aj najdôležitejšie dielo prírody. Žiadna jej súčasť nie je najdôležitejšia alebo menej dôležitá. Funkcie všetkých orgánov vzájomne do seba zapadajú a súvisia. Nič nedokáže túto súvislosť a dokonalosť znázorniť a tak spoznať do detailov a samotná pitva. Pitva hrudníka a brucha predstavuje I. časť učebného materiálu v rámci praktických cvičení. Verím, že poslúži Vám študentom medicíny spoznávať architektúru ľudského tela.
Pitva ramenného, kolenného a bedrového kĺbu
Pitva natočená v vrámci štúdia artrológie hornej a dolnej končatiny. Zobrazuje anatomické štruktúry tvoriace jednotlivé kĺby a je tam akcentácia na ich spoločné ale i odlišné anatomické znaky, funkciu a možné poškodenia. Video venované na pitevné cvičenia pre študentov všeobecného, zubného lekárstva ale aj pre možné využitie v rámci postgraduálneho štúdia.
Historický pohľad na operáciu katarakty
Operácia šedého zákalu - katarakty, je jedným z najrozšírenejších operačných postupov.
V texte je prehľad katarákt a operačných postupov.
Vo videu demonštrujeme staršie typy operácií, intra a extrakapsulárnu formu extrakcie katarakty.
SGLT2 inhibítory u diabetikov i u nediabetikov - webinár
LIVE webinár 17.2.2021 o 19:00.
Ďalší webinár zo série Internej medicíny. Tentoraz o SGLT2 inhibítoroch.
SGLT2 inhibítory sa "narodili" ako lieky pre diabetikov 2. typu, majú ohromný kardiovaskulárny i renálny liečebný benefit (najmä pre systolické zlyhávanie a chronickú obličkovú chorobu) a dnes "opúčťajú" arému diabetológie a penetrujú i do oblasti kardiológie a nefrológie. Sú to teda jedinečné lieky.
Aplikovaný výskum trajektórií pohybov rúk v oblasti laparoskopických a endoskopických operácií
Výskum optimálneho záznamu, spracovania, analýzy a vyhodnocovania priestorových informácií o aktivite rúk operatérov počas operácií.
1. Klasifikácia operatérov do zručnostných tried na základe pokročilej analýzy záznamov aktivít rúk operatérov pri endoskopických a laparoskopických operáciách.
2. Zabezpečenie technickej infraštruktúry nevyhnutnej pre potreby výskumu.
Chronická obličková choroba - zvýšené kardiovaskulárne riziko - WEBINÁR
Pozývame Vás sledovať ďalší z našich internistických webinárov na tému Chronická obličková choroba - zvýšené kardiovaskulárne riziko už 20.februára 2020 o 19.00. Našimi hosťami sú prof. MUDr. Ján Murín, CSc. (Univerzitná nemocnica Bratislava, I.interná klinika LF UK) a prof. MUDr. Peter Ponťuch, CSc. (Univerzitná nemocnica Bratislava, IV. interná klinika LF UK- prednosta).
Možnosti 3D tlače a bioprintingu v oftalmológii
Trojdimenzionálna (3D) tlač zažíva v posledných rokoch na celom svete prudký vzostup, ale jej začiatky sa viažu k 80-tym rokom minulého storočia. Technológia sa neustále vyvíja a zlepšuje, čo prináša možnosť vyrábať širšie spektrum trojrozmerných modelov z rôznych typov materiálov. 3D tlač sa z pôvodne priemyselného využitia úspešne implementuje od 90-tych rokov minulého storočia v oblastiach medicíny a uplatnenie nachádza aj v oftalmológii. 3D modely umožňujú zhmotnenie skutočných priestorových anatomických pomerov zdravých aj patologických štruktúr, čím sa modely stávajú novým typom zobrazovacej metódy, ktorá sa uplatňuje vo vzdelávaní pacientov a ich príbuzných, študentov medicíny, zdravotníkov. Zobrazovanie má svoju úlohu aj v predoperačnom plánovaní, kedy si chirurgovia môžu vopred dohodnúť postup a poznanie štruktúr môže urýchliť trvanie zákroku. Za pomoci 3D tlače môžeme navrhnúť a zostrojiť rôzne individualizované pomôcky na mieru pacientov alebo pre špecifické potreby lekárov, simulátory na trénovanie zákrokov a lacnejšie, ľahko prenosné verzie vybraných diagnostických prístrojov. Rozvoj nastáva aj v technológii bioprintingu, vďaka ktorej bude v budúcnosti možné tlačiť rohovky a sietnice pre potreby transplantácií pacientom.
3D tlač sme uplatnili aj v zložitom procese plánovania liečby malígneho melanómu uveálneho traktu stereotaktickou rádiochirurgiou. Stereotaktická rádiochirurgia je efektívny spôsob liečby uveálneho melanómu, ale proces jej plánovania je náročný. V snahe zefektívniť plánovanie ožarovania melanómu sme pomocou 3D tlačiarne s dvomi extrudérmi vytvorili dvojfarebné modely s farebným zvýraznením patologickej štruktúry. Modely preniesli 2D informácie z počítačovej tomografie do reálneho 3D priestoru s možnosťou uchopenia modelu a reálneho uvedomenia si pomerov a umožnili aj názorné vzdelávanie.
Diabetes mellitus a KV prognóza - webinár
Prinášame Vám historicky prvý webinár na platforme interna webimed! Našími hosťami sú garanti tohto projektu prof. Murín a Dr. Kissová, ktorí sa s Vami podelia o poznatky v oblasti Diabetes mellitus, kardiovaskulárnych ochorení a ich vzájomného vzťahu.
Prof. Murín hovorí o makrovaskulárnych a Dr. Kissová o mikrovaskulárnych komplikáciách. Dozvite sa tiež o nových antidiabetikách - gliflozínoch a prečo znamenajú revolúciu v liečbe diabetes a srdcového zlyhávania.
MOŽNOSTI ZOBRAZENIA FORMOU 3D TLAČE V OFTALMOLÓGII
3D tlač vďaka svojmu nesmierne rýchlemu pokroku v súčasnosti umožňuje vytvárať modely predmetov, štruktúr a tvarov, ktoré by nám pred pár mesiacmi pripadali takmer nemožné.
Vynález 3D tlače ponúkol ľudstvu úplne nový spôsob a možnosti a využitie aj v oblasti medicíny.
Práca prezentuje výsledky 3D tlače pri vužití v rámci tyvorby stereotaktického rádiochirurgickkého plánu ožiarenia pacienta s vnútroočným nádorom.
Podporené grantom KEGA 016UK-4/2018.
KOSTI NOHY (audiovizuálna pomôcka)
Audiodidaktická pomôcka popisujúca kosti nohy môže poslúžiť pri výučbe danej problematiky či už v rámci praktických cvičení alebo kdekoľvek s dostupnosťou internetu a Mefanet portálu našej fakulty (LFUK Bratislava). V rámci nej sa oboznámia s názvami, počtom, rozložením kostí ľudskej nohy (chodidla), čomu slúži textová časť a zároveň si ju pozrú a vypočujú z audiovizuálnej prílohy.