Farmakogenetika – význam pre účinnosť a bezpečnosť liečiv

Prednáška uvádza možné vplyvy genetickej výbavy jedinca na odpoveď organizmu na liečivo. Zaoberá sa zmenami farmakokinetiky a farmakodynamiky liečiv, ktoré sú podmienené genetickou variabilitou. Poukazuje na možnosti diagnostiky genetických odchýlok, ktoré môžu ovplyvniť nielen účinnosť, ale aj bezpečnosť farmakoterapie. Zároveň uvádza perspektívy uplatnenia odboru pri individualizácii farmakoterapie a v oblasti vývoja nových liečiv.

ppt Farmakogenetika Stiahnuť - FarmakogenetikaOtvoriť v novom okne - Farmakogenetika 19.2.2009 237 KB užívateľ na prislušnej univerzite

Kľúčové slová: metabolizmus liečiv, receptory, respondéry

autor: Martin Wawruch | pracovisko: Farmakologický ústav | publikované: 19.2.2009 | posledné úpravy: 26.2.2009
citácia: Wawruch Martin: Farmakogenetika – význam pre účinnosť a bezpečnosť liečiv. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online] 19.2.2009, posledná aktualizácia 26.2.2009 [cit. 2019-09-21] Dostupný z WWW: <https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=7>. ISSN 1337-9577.