Infekčné komplikácie onkologických pacientov

Vybrané kapitoly. Febrilná neutropénia. Invazívne mykotické infekcie.

Moderná protinádorová liečba prináša okrem významnej účinnosti aj komplikácie. Infekcie patria medzi najčastejšie limitujúce faktory onkologickej terapie a môžu byť aj príčinou morbidity a mortality/letality pacientov s nádorovým ochorením. Onkologickí pacienti sú typickou a najpočetnejšou skupinou spomedzi imunokompromitovaných pacientov. Poruchy imunity onkologického pacienta sú zvyčajne komplexné a postihujú bunkovú aj humorálnu zložku. Samotné nádorové ochorenie je faktor znižujúci imunitu jedinca a pridaním ďalších faktorov – najmä protinádorovej liečby – sa ešte výrazne prehlbuje. Následok je predvídateľný, takíto pacienti sú vnímavejší na vznik infekcií než bežná populácia a zároveň vystavení riziku komplikovaného priebehu infekcie ako aj smrti.

Na poli prevencie a liečby infekčných komplikácií onkologických pacientov došlo v posledných rokoch k výrazným úspechom, ktoré viedli k postupnému znižovaniu incidencie niektorých infekcií, k lepšej a rýchlejšej diagnostike, k objaveniu a aplikácii nových liekov a stratégií liečby, čo nakoniec viedlo k zníženiu mortality na infekcie v tejto vulnerabilnej populácii pacientov.

V práci sa opisuje vývoj a súčasný stav poznatkov v oblasti infekcií onkologických pacientov v našich podmienkach. Text je určený študentom lekárskych fakúlt ako aj pre postgraduálne štúdium lekárov stretávajúcich sa s populáciou onkologických pacientov.

pdf Infekčné komplikácie onkologických pacientov Stiahnuť - Infekčné komplikácie onkologických pacientovOtvoriť v novom okne - Infekčné komplikácie onkologických pacientov 27.2.2018 1.39 MB ktokoľvek

Kľúčové slová: Febrilná neutropénia, Invazívne mykotické infekcie

4-D hodnotenie:

Skriptá a návody
Edukačné weby a atlasy
Digitálne video
Prezentácie a animácie
Obrazový materiál – kazuistiky
E-learningové kurzy (LMS)
result
Nerecenzované

Základná úroveň
Pokročilá úroveň
Špecializačná úroveň
Komplexná úroveň

Zvoľte prosím dosiahnutú úroveň vzdelania a potom ohodnoťte výučbový materiál predovšetkým z pohľadu vhodnosti materiálu pre samoštúdium.
Študent – študent bakalárskeho alebo magisterského stupňa
Absolvent – absolvent bakalárskeho alebo magisterského stupňa
PhD. absolvent – postgraduálny študent, absolvent PhD. štúdia, odborný asistent, ...

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!
hodnotiť

Tento príspevok nebol skontrolovaný garantom obsahu portálu.

autor: Ľuboš Drgoňa | pracovisko: Klinika onkohematológie | publikované: 27.2.2018 | posledné úpravy: 27.2.2018
citácia: Drgoňa Ľuboš: Infekčné komplikácie onkologických pacientov. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online] 27.2.2018, posledná aktualizácia 27.2.2018 [cit. 2018-08-14] Dostupný z WWW: <https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=308>. ISSN 1337-9577.