Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál LFUK v Bratislave
Lekárska fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Univerzita Komenského v Bratislave
Projekt MEFANET (MEdical FAculties Educational NETwork)

Toxoplazmóza a toxokaróza - ako sa prejaví ochorenie v oku u človeka?

Toxoplazmóza a toxokaróza - ako sa prejaví ochorenie v oku u človeka?

Spolužitie človeka a mačky či psa prináša potešenie a úžitok obom stranám. Pri zanedbaní starostlivosti o zdravie zvieraťa a vlastnú hygienu sa však spolužitie môže odmeniť aj menej priaznivými dôsledkami na zdraví. Vo vzťahu k mačkám je najviac asi známa toxoplazmóza, z hľadiska premorenia populácie v tomto smere vysoko vedie toxokaróza. Tieto ochorenia môžu mať vplyv aj na zrak, a to si už z nás málokto uvedomí a keď je „neskoro“, tak sa čudujeme, že čo sa to v tom našom oku vlastne deje...
Toxoplazmóza je ochorenie spôsobené infekciou parazitickým prvokom Toxoplasma gondii, obligátne intracelulárnym parazitom. Ochorenie vytvára širokú škálu príznakov u ľudí, cicavcov a u rôznych druhov vtákov.
Toxokaróza je parazitárne ochorenie psov a mačiek, prenosné na človeka. Pôvodcom ochorenia je Toxocara canis u psov a Toxocara cati u mačiek. Sú to červy patriace do kmeňa Nematodes.
 


Prílohy:
Príloha   Dátum Veľkosť Prístupnosť [?] Klinicky citlivé [?] Licencia
pdf Toxoplazmóza a toxokaróza - ako sa prejaví ochorenie v oku u človeka? Stiahnuť - Toxoplazmóza a toxokaróza - ako sa prejaví ochorenie v oku u človeka?Otvoriť v novom okne - Toxoplazmóza a toxokaróza - ako sa prejaví ochorenie v oku u človeka? 16.12.2015 182.78 KB ktokoľvek
 

Predmety/kurzy

Kľúčové slová: toxoplazmóza, toxokaróza, Toxoplazmóza


autor: Alena Furdová, Ján Juhás | publikované: 16.12.2015 | posledné úpravy: 16.12.2015
citácia: Furdová Alena, Ján Juhás: Toxoplazmóza a toxokaróza - ako sa prejaví ochorenie v oku u človeka?. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online] 16.12.2015, posledná aktualizácia 16.12.2015 [cit. 2019-12-10] Dostupný z WWW: <https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=272>. ISSN 1337-9577.
 

Komentáre a diskusia

Vložiť nový príspevok:

Autor / e-mail: [ prihlásenie/overenie používateľa ]
Titulok:
Text:
 
 Pridať štítok:   Štítok odoslaný, ďakujeme