Toxoplazmóza a toxokaróza - ako sa prejaví ochorenie v oku u človeka?

Spolužitie človeka a mačky či psa prináša potešenie a úžitok obom stranám. Pri zanedbaní starostlivosti o zdravie zvieraťa a vlastnú hygienu sa však spolužitie môže odmeniť aj menej priaznivými dôsledkami na zdraví. Vo vzťahu k mačkám je najviac asi známa toxoplazmóza, z hľadiska premorenia populácie v tomto smere vysoko vedie toxokaróza. Tieto ochorenia môžu mať vplyv aj na zrak, a to si už z nás málokto uvedomí a keď je „neskoro“, tak sa čudujeme, že čo sa to v tom našom oku vlastne deje...
Toxoplazmóza je ochorenie spôsobené infekciou parazitickým prvokom Toxoplasma gondii, obligátne intracelulárnym parazitom. Ochorenie vytvára širokú škálu príznakov u ľudí, cicavcov a u rôznych druhov vtákov.
Toxokaróza je parazitárne ochorenie psov a mačiek, prenosné na človeka. Pôvodcom ochorenia je Toxocara canis u psov a Toxocara cati u mačiek. Sú to červy patriace do kmeňa Nematodes.

pdf Toxoplazmóza a toxokaróza - ako sa prejaví ochorenie v oku u človeka? Stiahnuť - Toxoplazmóza a toxokaróza - ako sa prejaví ochorenie v oku u človeka?Otvoriť v novom okne - Toxoplazmóza a toxokaróza - ako sa prejaví ochorenie v oku u človeka? 16.12.2015 182.78 KB ktokoľvek

Predmety/kurzy

Kľúčové slová: toxoplazmóza, toxokaróza, Toxoplazmóza

autor: Alena Furdová, Ján Juhás | publikované: 16.12.2015 | posledné úpravy: 16.12.2015
citácia: Furdová Alena, Ján Juhás: Toxoplazmóza a toxokaróza - ako sa prejaví ochorenie v oku u človeka?. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online] 16.12.2015, posledná aktualizácia 16.12.2015 [cit. 2019-03-19] Dostupný z WWW: <https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=272>. ISSN 1337-9577.