MRI V DETSKEJ KARDIOLÓGII

VYBRANÉ KAPITOLY Z DETSKEJ KARDIOLÓGIE - MRI V DETSKEJ KARDIOLÓGII

Uvedená publikácia predstavuje prvé podrobné učebné texty zamerané na využitie MRI vyšetrenia v detskej kardiológii. Obrázky uvedené v učebných textoch sú použité z materiálov IZD Trnava, Rádiologickej kliniky LF SZU, z archívu Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb a.s., a Kliniky detskej kardiológie LFUK. Predkladané učebné texty predstavujú súhrn najnovších poznatkov o teoretických princípoch a praktickom využití MR v detskej kardiológii. Táto publikácia je určená najmä pre lekárov zaradených do špecializačného odboru detská kardiológia, kardiológia pre dospelých, rádiológia, ale užitočné informácie v nej nájdu aj pediatri, či študenti lekárskych fakúlt bližšie sa zaujímajúci o uvedenú problematiku.

Stručný obsah

• Kardio-MRI – úvod
  • Morfologické zobrazovanie
  • Hodnotenie globálnej systolickej funkcie komôr pomocou volumetrie
  • Hodnotenie regionálnych funkčných abnormalít komôr
  • Hodnotenie kvality tkaniva myokardu a jeho viabilty
  • Hodnotenie prietokov
  • Obrazové artefakty z kovových implantátov
  • Bezpečnosť MRI
  • Príprava pacienta pred MRI vyšetrením
  • Sedácia a monitoring pacienta
  • Synchronizácia MRI s pohybmi srdca a dýchaním pacienta
  • Klinické využitie MRI v detskej kardiológii
  • MRI v rámci jednotlivých kardiovaskulárnych patológií
  • Novinky a perspektívy kardio-MRI

Predložená práca je vhodná pre lekárov zaradených do špecializačného odboru pediatrická kardiológia, rádiológia a kardiológia dospelých, ale aj pre lekárov v príprave na atestáciu z pediatrie a dorastového lekárstva.
Zároveň odporúčame publikáciu aj pre pregraduálne štúdium ako vysokoškolské učebné texty pre študentov lekárskych fakúlt v príprave na štátne záverečné skúšky.

pdf MRI v detskej kardiológii Stiahnuť - MRI v detskej kardiológiiOtvoriť v novom okne - MRI v detskej kardiológii 7.4.2015 15.27 MB ktokoľvek
doc Recenzia - Alexander Jurko Stiahnuť - Recenzia - Alexander JurkoOtvoriť v novom okne - Recenzia - Alexander Jurko 15.4.2015 41 KB ktokoľvek
docx Recenzia - Tatiana Jurgová Stiahnuť - Recenzia - Tatiana JurgováOtvoriť v novom okne - Recenzia - Tatiana Jurgová 15.4.2015 27.84 KB ktokoľvek

Kľúčové slová: Detská kardiológia, MRI

4-D hodnotenie:

Skriptá a návody
Edukačné weby a atlasy
Digitálne video
Prezentácie a animácie
Obrazový materiál – kazuistiky
E-learningové kurzy (LMS)
result
Nerecenzované

Základná úroveň
Pokročilá úroveň
Špecializačná úroveň
Komplexná úroveň

Zvoľte prosím dosiahnutú úroveň vzdelania a potom ohodnoťte výučbový materiál predovšetkým z pohľadu vhodnosti materiálu pre samoštúdium.
Študent – študent bakalárskeho alebo magisterského stupňa
Absolvent – absolvent bakalárskeho alebo magisterského stupňa
PhD. absolvent – postgraduálny študent, absolvent PhD. štúdia, odborný asistent, ...

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!
hodnotiť

Tento príspevok nebol skontrolovaný garantom obsahu portálu.

autor: Peter Olejník, Zuzana Berecová, Peter Bořuta, Jozef Mašura | pracovisko: Klinika Detskej kardiológie | publikované: 7.4.2015 | posledné úpravy: 15.4.2015
citácia: Olejník Peter, Zuzana Berecová, Peter Bořuta, Jozef Mašura: MRI V DETSKEJ KARDIOLÓGII. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online] 7.4.2015, posledná aktualizácia 15.4.2015 [cit. 2019-08-20] Dostupný z WWW: <https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=262>. ISSN 1337-9577.