Informácie o 1. autorovi článku z databázy:
Prof. MUDr. Ivan Hulín, DrSc.
ivan.hulin(at)fmed.uniba.sk
LFUK
Bratislava

O vedeckom bádaní v medicíne

Vedecké bádanie nie je výučbovým predmetom. Preto táto knižka nie je učebnicou a nemá ani usporiadanie – od jednoduchého k zložitému. Je to písaná forma názorov a skúseností, ktoré by mohol využiť záujemca v oblasti biologicko-lekárskych vied. Štyri menšie časti sú prevzaté z knihy Úvod do vedeckého bádania, ktorá vyvolala priaznivé ohlasy.

Medicína a vedecké bádanie potrebujú hlboko premýšľajúcich profesionálov. Medicína sa nemôže hrdiť slávnou minulosťou bez toho, aby „nedržala krok“ so špičkovou úrovňou svetovej medicíny. Nemôže existovať bez inkorporácie najnovších poznatkov a bez výsledkov vedeckého bádania, ktoré sa využívajú v medicíne s prirodzene dlhším odstupom. Výsledky vedeckého bádania sú užitočné oveľa skôr, ako sa „premenia na zdokonalenie“. Umožňujú v detailoch chápať poruchy, ale aj opravy pri chorobe v ľudskom organizme.

Všetkým, ktorí sa do knihy začítajú, ale najmä tým, ktorí v nej nájdu potrebné informácie a povznášajúce podnety podľa vlastného záujmu, želáme radosť z každého kroku, ktorý ich posunie vyššie k obdivu nielen zložitosti, ale aj užitočnosti vedy a vedeckého bádania. Principiálnym zmyslom vedeckého bádania nie je produkcia vedeckých publikácií, ale prehĺbenie vedeckého poznania. Vedecké publikácie sú však meradlom aktivity a produktivity, ktoré súperia s vedeckým prínosom obsahu, ktorého meranie je viac taxáciou ako kvantifikáciou.

OBSAH

• Na prahu vedeckého bádaniaHulín I., Ostatníková D.

• Akcelerovaná súčasnosťHulín I., Ostatníková D.

• Z minulosti do prítomnostiOstatníková D., Hulín I.

• Východiská vzdelanostiOstatníková D., Hulín I.

• Univerzitné vzdelanieOstatníková D., Hulín I.

• Doktorandské štúdium a titul PhDOstatníková D.

• Veda, výskum a pozorovanieHulín I.

• Výber vedeckého problémuHulín I., Ostatníková D.

• Vedecké bádanie a skúsenosť Hulín I., Ostatníková D.

• Experiment a experimentátorHulín I., Ostatníková D.

• Zmysel vedeckého bádaniaHulín I., Ostatníková D.

• Vedecký problém a jeho riešenieŠtefanovič J.

• Ciele a spôsoby vedeckého bádaniaLanger P.

• Od pozorovania k experimentuHájek J.

• Etika vo vedeckej práciHájek J.

• Veda, medicína a klinické sledovaniaNiederland R. T.

• O príprave vedeckého textuHulín I.

• Písanie vedeckej publikácieLanger P.

• Vedecká publikáciaHulín I.

• Abstrakt – prečo a ako ho písaťKouřilová M., Hulín I.

• Obrazová dokumentáciaHulín I., Surovčiaková R.

• Bratislavské lekárske listy – históriaBernadičová H., Ostatníková D., Hulín I.

• Komunikácia s redakciou odborného časopisuBernadičová H.

• Vedecká spoločnosť zajtrajškaHulín I.

• Budúcnosť vedyMezencev R.

• Šťastnú cestu odvážnym a statočným!Hulín I.

Kniha je určená hlavne pre diplomantov - študentov od 3. ročníka, ktorí sa pripravujú písať diplomovú prácu.

pdf O vedeckom bádaní Stiahnuť - O vedeckom bádaníOtvoriť v novom okne - O vedeckom bádaní 13.3.2015 1.77 MB ktokoľvek
pdf Recenzia - Jaroslav Blahoš Stiahnuť - Recenzia - Jaroslav BlahošOtvoriť v novom okne - Recenzia - Jaroslav Blahoš 18.3.2015 47.34 KB ktokoľvek
pdf Recenzia - Karol Mičieta Stiahnuť - Recenzia - Karol MičietaOtvoriť v novom okne - Recenzia - Karol Mičieta 18.3.2015 48.28 KB ktokoľvek
pdf Recenzia - Ladislav Mirossay Stiahnuť - Recenzia - Ladislav MirossayOtvoriť v novom okne - Recenzia - Ladislav Mirossay 18.3.2015 47.84 KB ktokoľvek
pdf Recenzia - Jaromír Pastorek Stiahnuť - Recenzia - Jaromír PastorekOtvoriť v novom okne - Recenzia - Jaromír Pastorek 18.3.2015 43.71 KB ktokoľvek

Kľúčové slová: Vedecké bádanie, vedecká publikácia, abstrakt

4-D hodnotenie:

Pokročilá úroveň
Špecializačná úroveň
Komplexná úroveň

Zvoľte prosím dosiahnutú úroveň vzdelania a potom ohodnoťte výučbový materiál predovšetkým z pohľadu vhodnosti materiálu pre samoštúdium.
Študent – študent bakalárskeho alebo magisterského stupňa
Absolvent – absolvent bakalárskeho alebo magisterského stupňa
PhD. absolvent – postgraduálny študent, absolvent PhD. štúdia, odborný asistent, ...

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!
hodnotiť

autor: Ivan Hulín, Daniela Ostatníková a kol. | pracovisko: Bratislavské lekárske listy, Fyziologický ústav | publikované: 13.3.2015 | posledné úpravy: 18.3.2015
citácia: Hulín Ivan, Daniela Ostatníková a kol.: O vedeckom bádaní v medicíne. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online] 13.3.2015, posledná aktualizácia 18.3.2015 [cit. 2018-10-16] Dostupný z WWW: <https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=261>. ISSN 1337-9577.