Suché oko

Syndróm suchého oka (dry eye syndrom) je v poslednom čase jedno z ochorení, ktorému ešte donedávna nikto nevenoval veľkú pozornosť a taktiež nebola vytvorená presná definícia na presné celosvetové stanovenie tejto diagnózy. Ako sa však do popredia začali dostávať elektronické zariadenia, hlavne počítač, čoraz viac ľudí začalo mať ťažkosti ako rezanie a pálenie. Pri tomto zvyšujúcom sa trende bola pred 10 rokmi vytvorená jednotná klasifikácia. Táto nová diagnóza sa začala čoraz viac skúmať a samozrejme sa hľadali jednoduché diagnostické postupy, ktoré by každý pacient mohol podstúpiť a zároveň by tieto pre neho neboli traumatickým zážitkom.

Po zistení zníženej produkcie (nedostatku) sĺz treba zohľadniť pocity pacienta; na začiatku možno stav ovplyvniť kvapkaním fyziologického roztoku (0,9 % NaCl), spolu s ochranne a lubrikačne pôsobiacimi náhradnými („umelými“) slzami. Najčastejšie obsahujú hydroxy-propyl-metylcelulózu, polyvinylalkohol, kyselinu hyaluronovú a pod.
Dôležité je, že mnohé látky, pridávané do očných instilácií (kolýrií) ako konzervans (najmä benzalkonium chlorid) môžu zapríčiniť podobné subjektívne ťažkosti ako pri suchom oku, alebo zhoršia už prítomný proces. Preto je vhodnejšie aplikovať lieky bez konzervansu. Očné masti - gély aj parafínový olej sa aplikujú zvyčajne na noc, resp. pri lagoftalme viackrát denne (u citlivých pacientov môžu vyvolať alergickú reakciu). Pre nedostatok tvorby sĺz sa pristupuje aj k blokovaniu – uzáveru slzných bodov zátkou z umelej hmoty, alebo chirurgicky. Niekedy v dôsledku nedostatku sĺz vzniká enormné vysychanie povrchu oka a pre ochranu rohovky sa musí uzavrieť mihalnicová štrbina – zošitím okrajov mihalníc (blefarorafia).
V refrakterných prípadoch treba postupovať individuálne, napr. aj aplikovaním experimentálnej liečby (liekov na zvýšenie produkcie sĺz, antimetabolity, terapeutické kontaktné šošovky a i.) pod dozorom oftalmológa. Po refrakčných operáciách lasermi zvyčajne je dostačujúce aplikovanie umelých sĺz (vodné, resp. olejové kvapky), ktoré lubrikujú, stabilizujú slzný film a poskytujú hladký povrch rohovke. Samozrejmosťou je aj súčasná liečba ev. prítomných asociovaných chorobných stavov.

 

Podporené grantom KEGA 008UK-4/2014

 

Príloha   Dátum Veľkosť Prístupnosť [?] Klinicky citlivé [?] Licencia
 Suché oko 22.4.2014 534.15 KB ktokoľvek

4-D hodnotenie:

typ
Skriptá a návody
typ
Edukačné weby a atlasy
typ
Digitálne video
typ
Prezentácie a animácie
typ
Obrazový materiál – kazuistiky
typ
E-learningové kurzy (LMS)
result
Nerecenzované
level
Základná úroveň
level
Pokročilá úroveň
level
Špecializačná úroveň
level
Komplexná úroveň
   

Hodnocení

Zvoľte prosím dosiahnutú úroveň vzdelania a potom ohodnoťte výučbový materiál predovšetkým z pohľadu vhodnosti materiálu pre samoštúdium.
Študent – študent bakalárskeho alebo magisterského stupňa
Absolvent – absolvent bakalárskeho alebo magisterského stupňa
PhD. absolvent – postgraduálny študent, absolvent PhD. štúdia, odborný asistent, ...
%
počet používateľov, ktorí už hodnotili: 1
90.0 %
rating
používateľské hodnotenie
hodnotiť
Tento príspevok nebol skontrolovaný garantom obsahu portálu.

Predmety/kurzy

Súvisiace články: