Rohovka - 3. časť - KERATOPLASTIKA - PERFORAČNÁ

Mnohé ochorenia rohovky, napríklad degeneratívne choroby (Fuchsova dystrofia), poúrazové stavy alebo pooperačné komplikácie, vedú k zníženej transparencii rohovky a často jedinou liečbou je transplantácia darcovskej rohovky.

V priloženou videu uvádzame priebeh operácie - prípravu darcovského štepu a samotnú transplantáciu rohovky.

Podporené grantom KEGA 008UK-4/2014.

 

Transplantácia rohovky

Mnohé choroby rohovky,  napríklad degeneratívne choroby, poúrazové stavy alebo pooperačné komplikácie, vedú k zníženej transparencii rohovky a často jedinou liečbou je  transplantácia darcovskej rohovky. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie sa počet slepých odhaduje na  28 – 42 miliónov, z toho asi 10 miliónov má príčinu slepoty spôsobenú chorobou rohovky. Rohovka bola prvé úspešne transplantované tkanivo v humánnej medicíne, ktorú vykonal Dr. Zirm v Olomouci v r. 1909. V súčasnosti  je rohovka najčastejšie transplantovaným tkanivom.  Relatívne dobré výsledky po transplantácii možno pripísať privilegovanému postaveniu rohovky v imunitnom systéme človeka (hematookulárna bariéra, neprítomnosť ciev v rohovke, prítomnosť inhibičných faktorov v komorovom moku).

V posledných rokoch transplantácia rohovky prešla značnými zmenami. Upúšťa sa od transplantácie celej hrúbky rohovky (tzv. perforačná keratoplastika) a čoraz častejšie sa transplantuje len niektorá vrstva, ktorá nahradí patologicky zmenenú časť (tzv. lamelárna keratoplastika). Rekonvalescencia po lamelárnej keratoplastike je podstatne kratšia, videnie sa upravuje za niekoľko týždňov, čo pri perforačnej keratoplastike trvá aj rok.

Perforačná keratoplastika (PKP)

PKP ( Penetrating KeratoPlasty) je typ keratoplastiky, pri ktorom sa nahrádza časť rohovky v celej svojej hrúbke. Využíva sa pri patologických stavoch postihujúcich väčšinu hrúbky rohovky. Jedná sa, napríklad, o stavy ako sú úrazy a penetračné poranenia rohovky, kde dochádza k výraznému jazveniu alebo aj vrodené dystrofie rohovky . Môže sa jednať aj o inak neriešiteľnú refrakčnú chybu akou je typicky keratokonus. Progredujúce infekčné vredy, pri ktorých nastáva až úplné „skvapalnenie“ rohovky môžu byť tiež indikáciou na PKP.

Technika:
Trepanačným nástrojom s kruhovou čepeľou sa vytne centrálne kruhovitý terč pacientovej porušenej rohovky, ktorý sa odstráni. Rovnakým spôsobom sa odpreparuje takmer identicky tvarovaný terč (transplantát) z rohovky darcu. Vzniknutý transplantát by mal čo najpresnejšie pasovať do otvoru v rohovke pacienta. Následne je terč fixovaný 4 jednoduchými stehmi. Po zafixovaní polohy terča nasleduje našitie pokračujúcim alebo jednotlivými stehmi. Pri použití pokračujúceho stehu, je steh nakoniec niekoľkokrát dotiahnutý.
Rohovkové transplantáty nepotrebujú spĺňať početné antigénne zhody darcu a príjemncu, napr. HLA typizácia. Kritéria sú hlavne čas odberu od smrti, závažné infekčné ochorenia donora, počet endotelových buniek transplantátu a predchádzajúce očné operácie u donora.


Pooperačný priebeh:
Prihojenie transplantátu trvá 6-12 mesiacov. V pooperačnom období si pacient musí niekoľko týždňov aplikovať antibiotické kvapky na prevenciu infekcie a niekoľko mesiacov kvapky s kortikosteroidmi proti rejekcii transplantátu. Pacient by sa počas prvých niekoľko týždňov mal vyhýbať predkláňaniu a zdvíhaniu ťažkých bremien.

Komplikácie:
Infekcia, rejekcia, astigmatizmus, rekurencia pôvodnej choroby (napr. stromálna dystrofia), glaukóm

Prognóza:
Priemerná dlhodobá úspešnosť PKP je asi 85-95% u stavov ako je keratokonus, jazvenie, stromálne dystrofie alebo skoré štádia bulóznej keratopatie. Pomerne nepriaznivú prognózu majú aktívne rohovkové infekcie, kde je často nutné opakovať PKP.

Príloha   Dátum Veľkosť Prístupnosť [?] Klinicky citlivé [?] Licencia
 Rohovka - 3. časť - KERATOPLASTIKA - PERFORAČNÁ 4.4.2014 452.48 KB ktokoľvek
 Rohovka - 3. časť - KERATOPLASTIKA - PERFORAČNÁ 4.4.2014 355.05 KB ktokoľvek
 Rohovka - 3. časť - KERATOPLASTIKA - PERFORAČNÁ 4.4.2014 393.86 KB ktokoľvek
 Rohovka - 3. časť - KERATOPLASTIKA - PERFORAČNÁ 4.4.2014 392.04 KB ktokoľvek
 Rohovka - 3. časť - KERATOPLASTIKA - PERFORAČNÁ 4.4.2014 391.65 KB ktokoľvek
 Rohovka - 3. časť - KERATOPLASTIKA - PERFORAČNÁ 4.4.2014 35.07 MB ktokoľvek

4-D hodnotenie:

typ
Skriptá a návody
typ
Edukačné weby a atlasy
typ
Digitálne video
typ
Prezentácie a animácie
typ
Obrazový materiál – kazuistiky
typ
E-learningové kurzy (LMS)
result
Nerecenzované
level
Základná úroveň
level
Pokročilá úroveň
level
Špecializačná úroveň
level
Komplexná úroveň
   

Hodnocení

Zvoľte prosím dosiahnutú úroveň vzdelania a potom ohodnoťte výučbový materiál predovšetkým z pohľadu vhodnosti materiálu pre samoštúdium.
Študent – študent bakalárskeho alebo magisterského stupňa
Absolvent – absolvent bakalárskeho alebo magisterského stupňa
PhD. absolvent – postgraduálny študent, absolvent PhD. štúdia, odborný asistent, ...
%
Ohodnoťte
ako prvý tento článok!
hodnotiť
Tento príspevok nebol skontrolovaný garantom obsahu portálu.

Predmety/kurzy

Súvisiace články: