Cytokíny adaptívnej imunity, polarizácia imunitnej odpovede

Táto prednáška sa zaoberá cytokínmi adaptívnej imunity. Ich funkcia je vysvetlená ich účasťou v polarizácii imunitnej odpovede. Po stretnutí naivného T- pomocného lymfocytu (Th0; má zmiešaný cytokínový profil) v regionálnych lymfatických uzlinách dochádza k proliferácii a diferenciácii Th0 v smere Th1, Th2, Th3, Tr1, alebo Th17. Subpopulácií pomocných lymfocytov je viac, ale z didaktických dôvodov nie je potrebné ich širšie rozvádzať. Faktorov, ktoré ovplyvňujú smer diferenciácie je viac - je to charakter a množstvo antigénu, bunky prezentujúcej antigén, kostimulačných molekúl, transkripčných faktorov, miesta prieniku antigénu, celkového zdravotného stavu jedinca, pridružených chorôb, jeho nutričného stavu, ..... Dôležitú úlohu v procese polarizácie Th lymfocytov má charakter prevládajúcich cytokínov v danom mikroprostredí, v ktorom sa imunitná odpoveď rozvíja.V prípade prevahy IL-12 sa Th0 diferencujú smerom k Th1, pri prevahe IL-4 dochádza k diferenciácii smerom k Th2 a pri prevahe TGF-beta, IL-6 a IL-23 smerom k Th17. Prevaha IL-10 a IFN-alfa podporuje nasmerovanie k tvorbe Tr1 a Th3. V práci sú uvedené mechanizmy regulujúce polarizáciu imunitnej odpovede.

pdf Cytokíny adaptívnej imunity, polarizácia imunitnej odpovede Stiahnuť - Cytokíny adaptívnej imunity, polarizácia imunitnej odpovedeOtvoriť v novom okne - Cytokíny adaptívnej imunity, polarizácia imunitnej odpovede 21.5.2013 1.37 MB registrovaný užívateľ

Predmety/kurzy

Kľúčové slová: adaptívna imunita, cytokíny, polarizácia, regulácia

autor: Mária Bucová | publikované: 21.5.2013 | posledné úpravy: 21.5.2013
citácia: Bucová Mária: Cytokíny adaptívnej imunity, polarizácia imunitnej odpovede. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online] 21.5.2013, posledná aktualizácia 21.5.2013 [cit. 2019-11-22] Dostupný z WWW: <https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=230>. ISSN 1337-9577.