Cytokíny prirodzenej imunity

K cytokínom ovplyvňujúcim mechanizmy prirodzenej imunity patria cytokíny prozápalové (TNF-alfa, IL-1, IL-6, IL-8, IL-12, IL-17, ..) a interferóny prvého typu. Podporujú rozvoj zápalu ako odpovede na poškodenie organizmu a majú a priori obranný charakter. Iba v prípade dlhodobej alebo nadmernej tvorby môžu byť príčinou rozvoja patologických stavov (ťažký zápal, sepsa, autoimunita, až zlyhanie životne dôležitých orgánov).

pdf Cytokíny prirodzenej imunity Stiahnuť - Cytokíny prirodzenej imunityOtvoriť v novom okne - Cytokíny prirodzenej imunity 21.5.2013 1013.39 KB ktokoľvek

Predmety/kurzy

Kľúčové slová: cytokíny, prirodzená imunita, zápal, cytokíny, prirodzená imunita, zápal

autor: Mária Bucová | pracovisko: Imunologický ústav | publikované: 21.5.2013 | posledné úpravy: 21.5.2013
citácia: Bucová Mária: Cytokíny prirodzenej imunity. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online] 21.5.2013, posledná aktualizácia 21.5.2013 [cit. 2019-11-22] Dostupný z WWW: <https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=229>. ISSN 1337-9577.