Cytokíny, charakteristika, vlastnosti, klasifikácia

Cytokíny predstavujú dorozumievaciu reč medzi bunkami imunitného systému ale aj inými bunkami. Ich reči rozumejú aj bunky nervového systému a endokrinného systému (majú receptory pre cytokíny), vďaka čomu imunitný systém s nervovým a endokrinným systémom tvoria jeden veľký superinformačný systém a nad tým všetkým stojí psychika, ktorú tieto systémy so svojimi pôsobkami ovplyvňujú. Cytokíny majú nízku molekulovú hmotnosť, pôsobia v pikogramových a nanogramových koncentráciách a svoju biologickú aktivitu uplatňujú prostredníctvom väzby na špecifický receptor. K cytokínom ovplyvňujúcim  prirodzenú imunitu patria prozápalové cytokíny a interferóny 1. typu. A priori majú cytokíny pozitívnu úlohu v imunitnej odpovedi, avšak dlhotrvajúca  alebo nadmerná tvorba cytokínov môže viesť k poškodeniu organizmu až smrti.

pdf Cytokíny, charakteristika, vlastnosti, klasifikácia Stiahnuť - Cytokíny, charakteristika, vlastnosti, klasifikáciaOtvoriť v novom okne - Cytokíny, charakteristika, vlastnosti, klasifikácia 21.5.2013 1.39 MB registrovaný užívateľ

Predmety/kurzy

Kľúčové slová: Cytokíny, charakteristika cytokínov

Súvisiace články:

autor: Mária Bucová | pracovisko: Imunologický ústav | publikované: 21.5.2013 | posledné úpravy: 21.5.2013
citácia: Bucová Mária: Cytokíny, charakteristika, vlastnosti, klasifikácia. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online] 21.5.2013, posledná aktualizácia 21.5.2013 [cit. 2019-09-15] Dostupný z WWW: <https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=228>. ISSN 1337-9577.