Nádory spojovky

Primárne nádory spojovky sú relatívne vzácne.
Ich rozvoj má nielen kozmetické súvislosti, ale v prípade zhubnej povahy ohrozujú zrak a často i život postihnutého. Nomenklatúra nádorov spojoviek nie je jednotná a hranica medzi benígnymi a malígnymi nie je ostrá.

V zásade ich môžeme tak, ako u nádorov intrabulbárnych, rozdeliť na nádory vychádzajúce z melanocytárnych buniek (pigmentové) a nádory nemelanocytárne (nepigmentové).

Histologická klasifikácia nádorov spojoviek zahŕňa tieto skupiny:

1. nádory epiteliálne (benígne – prekancerózne – karcinómy);
  2. nádory melanocytové a melanózy (benígne a malígne melanómy spojovky);
  3. stromálne nádory;
  4. nádory hematopoetického a lymfatického tkaniva;
  5. nádory spojovky sekundárne (metastatické);
  6. zápalové pseudotumory.

Nádory spojovky tvoria samostatnú časť oftalmoonkológie a sú často spojené aj s problematikou novotvarov očnice (orbity).

pdf Nádory spojovky Stiahnuť - Nádory spojovkyOtvoriť v novom okne - Nádory spojovky 31.10.2012 133.11 KB ktokoľvek
pdf Nádory spojovky Stiahnuť - Nádory spojovkyOtvoriť v novom okne - Nádory spojovky 31.10.2012 868.06 KB ktokoľvek

Predmety/kurzy

Kľúčové slová: malígne nádory spojovky, benígne nádory spojovky, nemelanocytárne nádory spojovky, melanocytárne nádory spojovky, melanóm

4-D hodnotenie:

Skriptá a návody
Edukačné weby a atlasy
Digitálne video
Prezentácie a animácie
Obrazový materiál – kazuistiky
E-learningové kurzy (LMS)
result
Nerecenzované

Základná úroveň
Pokročilá úroveň
Špecializačná úroveň
Komplexná úroveň

Zvoľte prosím dosiahnutú úroveň vzdelania a potom ohodnoťte výučbový materiál predovšetkým z pohľadu vhodnosti materiálu pre samoštúdium.
Študent – študent bakalárskeho alebo magisterského stupňa
Absolvent – absolvent bakalárskeho alebo magisterského stupňa
PhD. absolvent – postgraduálny študent, absolvent PhD. štúdia, odborný asistent, ...

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!
hodnotiť

Tento príspevok nebol skontrolovaný garantom obsahu portálu.

autor: Alena Furdová | publikované: 31.10.2012 | posledné úpravy: 31.3.2014
citácia: Furdová Alena: Nádory spojovky. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online] 31.10.2012, posledná aktualizácia 31.3.2014 [cit. 2019-05-24] Dostupný z WWW: <https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=217>. ISSN 1337-9577.