Niektoré aspekty korekcie lámavých chýb oka.

Správna činnosť zrakového orgánu pomáhala už pračlovekovi lepšie sa prispôsobiť meniacim sa podmienkam života. Dobré videnie bolo preto odpradávna považované za mimoriadne dôležitú vlastnosť človeka (tzv. „orlie oči“). Avšak možnosť napraviť nedostatky a získať potrebnú kvalitu ostrosti zraku človek objavil až v podstatne neskoršom období. Až v druhej polovici 13. stor. vynašiel okuliare františkánsky mních, angličan Roger Bacon (1214 – 1294). Okuliare ľudia dlhé stáročia kupovali len na základe subjektívnej skúšky. Až na prelome 19. a 20. stor. sa okuliare začali zhotovovať už na odbornom základe. Súčasne sa vyvinula aj technika diagnostiky chýb lámavosti (refrakcie) oka.

Vpráci rozoberáme základné chyby lámavého systému oka - refrakčné chyby a uvádzame prístup ku korekcii lámavých (refrakčných) chýb oka

doc Niektoré aspekty korekcie lámavých chýb oka. Stiahnuť - Niektoré aspekty korekcie lámavých chýb oka.Otvoriť v novom okne - Niektoré aspekty korekcie lámavých chýb oka. 29.10.2012 5.36 MB ktokoľvek

Predmety/kurzy

Kľúčové slová: myopia, hypermetropia, astigmatizmus, anizometropia, okuliare, kontaktné šošovky, vnútroočné šošovky

autor: Zoltán Oláh, Alena Furdová | publikované: 29.10.2012 | posledné úpravy: 30.10.2012
citácia: Oláh Zoltán, Alena Furdová: Niektoré aspekty korekcie lámavých chýb oka.. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online] 29.10.2012, posledná aktualizácia 30.10.2012 [cit. 2019-08-23] Dostupný z WWW: <https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=216>. ISSN 1337-9577.