Refrakčné chyby oka

Predpokladom emetropie je dokonalosť a vyváženosť lámavého systému oka.

Poruchy lámavosti (refrakcie) - ametropie -  sú stavy, kedy paralelné lúče nie sú koncentrované tak, aby obraz bol vytvorený presne na sietnici. U emetropického oka musí byť zachovaný správny pomer medzi lámavým systémom a dĺžkou oka. U očí ametropických je tento pomer porušený, obraz vzniká za alebo pred sietnicou. Ak lámavý systém nie je rotačne súmerný, nevzniká jednoduché ohnisko a vzniká astigmatizmus.

V práci sa zaoberáme chybami lámavého systému oka (refrakčné chyby oka):

- myopia

- hypermetropia

- astigmatizmus

Ďalej sa definuje:

- anizometropia

- anizeikonia

- aberácia

- presbyopia

- akomodácia

pdf Refrakčné chyby oka Stiahnuť - Refrakčné chyby okaOtvoriť v novom okne - Refrakčné chyby oka 17.10.2012 176 KB ktokoľvek
pdf Refrakčné chyby oka Stiahnuť - Refrakčné chyby okaOtvoriť v novom okne - Refrakčné chyby oka 17.10.2012 206.56 KB ktokoľvek

Predmety/kurzy

Kľúčové slová: ametropia, emetropia, myopia, hypermetropia, astigmatizmus, anizometropia, anizeikonia, aberácia, presbyopia, akomodácia

4-D hodnotenie:

Skriptá a návody
Edukačné weby a atlasy
Digitálne video
Prezentácie a animácie
Obrazový materiál – kazuistiky
E-learningové kurzy (LMS)
result
Nerecenzované

Základná úroveň
Pokročilá úroveň
Špecializačná úroveň
Komplexná úroveň

Zvoľte prosím dosiahnutú úroveň vzdelania a potom ohodnoťte výučbový materiál predovšetkým z pohľadu vhodnosti materiálu pre samoštúdium.
Študent – študent bakalárskeho alebo magisterského stupňa
Absolvent – absolvent bakalárskeho alebo magisterského stupňa
PhD. absolvent – postgraduálny študent, absolvent PhD. štúdia, odborný asistent, ...

počet používateľov, ktorí už hodnotili: 1
rating
používateľské hodnotenie
hodnotiť

Tento príspevok nebol skontrolovaný garantom obsahu portálu.

autor: Alena Furdová, Zoltán Oláh | publikované: 17.10.2012 | posledné úpravy: 31.3.2014
citácia: Furdová Alena, Zoltán Oláh: Refrakčné chyby oka. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online] 17.10.2012, posledná aktualizácia 31.3.2014 [cit. 2018-07-22] Dostupný z WWW: <https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=215>. ISSN 1337-9577.