Glaukómová choroba - rizikové faktory, diagnostika a rozdelenie

Glaukómová choroba je chronická progresívna neuropatia so zmenami terča zrakového nervu , vrstvy nervových vlákien sietnice a zorného poľa . Ochorenie vedie k strate gangliových buniek a ich axónov, čo spôsobuje progresívnu stratu periférneho videnia a často vedie k slepote. Najdôležitejším rizikovým faktorom je vyšší vnútroočný tlak. Pri diagnostike ochorenia je potrebné sa zamerať predovšetkým na vyšetrenie vnútroočného tlaku, zrakového nervu a zorného poľa. Glaukómové ochorenie môžeme rozdeliť na kongenitálne formy, primárne a sekundárne formy s otvoreným alebo zatvoreným uhlom.

pdf Glaukómová choroba - rizikové faktory , diagnostika a rozdelenie Stiahnuť - Glaukómová choroba -  rizikové faktory ,  diagnostika a rozdelenieOtvoriť v novom okne - Glaukómová choroba -  rizikové faktory ,  diagnostika a rozdelenie 15.10.2012 245.52 KB ktokoľvek

Predmety/kurzy

Kľúčové slová: glaukóm, klinické vyšetrenie, rizikové faktory, rozdelenie

autor: Sylvia Ferková | publikované: 15.10.2012 | posledné úpravy: 15.10.2012
citácia: Ferková Sylvia: Glaukómová choroba - rizikové faktory, diagnostika a rozdelenie. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online] 15.10.2012, posledná aktualizácia 15.10.2012 [cit. 2019-09-23] Dostupný z WWW: <https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=214>. ISSN 1337-9577.