Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál LFUK v Bratislave
Lekárska fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Univerzita Komenského v Bratislave
Projekt MEFANET (MEdical FAculties Educational NETwork)

Glaukómová choroba - rizikové faktory, diagnostika a rozdelenie

Glaukómová choroba - rizikové faktory, diagnostika a rozdelenie

 Glaukómová choroba je chronická progresívna neuropatia so zmenami terča zrakového nervu , vrstvy nervových vlákien sietnice a zorného poľa . Ochorenie vedie k strate gangliových buniek a ich axónov, čo spôsobuje progresívnu stratu periférneho videnia a často vedie k slepote. Najdôležitejším rizikovým faktorom je vyšší vnútroočný tlak. Pri diagnostike ochorenia je potrebné sa zamerať predovšetkým na vyšetrenie vnútroočného tlaku, zrakového nervu a zorného poľa. Glaukómové ochorenie môžeme rozdeliť na kongenitálne formy, primárne a sekundárne formy s otvoreným alebo zatvoreným uhlom.


Prílohy:
Príloha   Dátum Veľkosť Prístupnosť [?] Klinicky citlivé [?] Licencia
pdf Glaukómová choroba - rizikové faktory , diagnostika a rozdelenie Stiahnuť - Glaukómová choroba -  rizikové faktory ,  diagnostika a rozdelenieOtvoriť v novom okne - Glaukómová choroba -  rizikové faktory ,  diagnostika a rozdelenie 15.10.2012 245.52 KB ktokoľvek
 

Predmety/kurzy

Kľúčové slová: glaukóm, klinické vyšetrenie, rizikové faktory, rozdelenie


autor: Sylvia Ferková | publikované: 15.10.2012 | posledné úpravy: 15.10.2012
citácia: Ferková Sylvia: Glaukómová choroba - rizikové faktory, diagnostika a rozdelenie. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online] 15.10.2012, posledná aktualizácia 15.10.2012 [cit. 2019-12-10] Dostupný z WWW: <https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=214>. ISSN 1337-9577.
 

Komentáre a diskusia

Vložiť nový príspevok:

Autor / e-mail: [ prihlásenie/overenie používateľa ]
Titulok:
Text:
 
 Pridať štítok:   Štítok odoslaný, ďakujeme