Centrálna ostrosť zraku a spôsoby jej vyšetrenia

Centrálna ostrosť zraku (COZ)

Lámavý (refrakčný) systém oka má za úlohu prenášať obrazy predmetov na sietnicu nášho oka. Rovnobežne prebiehajúce svetelné lúče odrážané z predmetov okolo nás majú byť lámané tak, aby obraz dopadol priamo na miesto najostrejšieho videnia. Na potrebné sústredenie lúčov svetela majú hlavný význam guľové lámavé (refrakčné) plochy rohovky a šošovky. Na celkovej sile lámavosti (refrakcie) sa podieľajú v menšej miere aj iné faktory, ako index lomu prostredia a vzdialenosti medzi jednotlivými plochami lámavého systému oka.
Vyšetrenie zrakovej ostrosti - zisťovanie kvality zrakového výkonu a porovnanie s fyziologickou normou je veľmi dôležité hodnotenie.

Typy optotypov
V súčasnej dobe sa môžeme stretnúť s rozmanitými formami optotypov. V zásade sa však všetky dajú rozdeliť na optotypy tlačené, svetelné a projekčné.

V práci sa zaoberáme nasledovnými oblasťami:
Tlačené optotypy
Svetelné optotypy
Projekčné optotypy
LCD panely
Optotypy doblízka
- tlačené optotypy doblízka
- svetelné optotypy doblízka
Optotypy s uplatnením Snellenovho radu
Landoltov kruh
Snellenove a Pflügerove háky
Optotypy s uplatnením aritmetického radu
Optotypové tabule s uplatnením logaritmického radu (LogMAR, ETDRS)
Testy pre subjektívnu korekciu astigmatizmu
Testy na vyšetrovanie refrakčnej rovnováhy
Sada skúšobných šošoviek, clony a filtre, skúšobná obruba
Testy s využitím polarizácie
Testy na kontrastnú citlivosť
Subjektívne zisťovanie stavu ametropie
- subjektívne zistenie optimálnej sférickej šošovky pri hypermetropii
- subjektívne vyšetrenie optimálnej sférickej šošovky pri myopii
Vyšetrenie astigmatizmu metódou Jacksonovho cylindra
Korekcia doblízka – adícia
Očné refraktometre, automatické refraktokeratometre

Predmety/kurzy

Kľúčové slová: centrálna ostrosť zraku, optotypy, refraktometer

autor: Alena Furdová, Zoltán Oláh | publikované: 15.10.2012 | posledné úpravy: 31.3.2014
citácia: Furdová Alena, Zoltán Oláh: Centrálna ostrosť zraku a spôsoby jej vyšetrenia. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online] 15.10.2012, posledná aktualizácia 31.3.2014 [cit. 2019-11-22] Dostupný z WWW: <https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=213>. ISSN 1337-9577.