Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál LFUK v Bratislave
Lekárska fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Univerzita Komenského v Bratislave
Projekt MEFANET (MEdical FAculties Educational NETwork)

HLA kompex a jeho biologický a medicínsky význam

HLA kompex a jeho biologický a medicínsky význam

Histokompatibilné molekuly sú geneticky determinované proteíny, ktorá sa nachádzajú v membránach všetkých jadrových buniek. Vytvárajú ucelený systém, ktorý sa označuje ako hlavný histokompatibilný komplex (MHC – Major Histocompatibility Complex). Každý živočíšny druh má svoj MHC; u ľudí sa označuje skratkou HLA. Táto vznikla z prvých písmen označenia “Human leucocyte antigens” pretože prvé jeho molekuly boli objavené na leukocytoch.

 


Genetická oblasť HLA-komplexu sa nachádza na krátkom ramene 6.chromozómu (6p21.3) a zaberá segment o veľkosti 3,600 kb, resp. podľa klasickej genetiky 3.6 cM. Je to oblasť vysoko polymorfných génov, ktorá vytvárajú samostatné jednotky. HLA-gény nachádzajúce sa v telomerickej časti chromozómu vytvárajú prvú triedu a HLA-gény, ktoré sú bližšie v centromére, druhú triedu.

HLA-komplex patrí k jedným z genetických systémov, ktoré sú nevyhnutné pre náš život. HLA-molekuly zabezpečujú našu biologickú jedinečnosť a individualitu, zabezpečujú prezentáciu antigénov T-lymfocytom a kooperáciu medzi bunkami imunitného systému a napokon sú nevyhnutné pre indukciu tolerancie. Poznatky o HLA-komplexe využívame aj v medicíne a to v oblasti transplantácií tkanív a orgánov, pri ich asociáciách s chorobami, najmä autoimunitnými a pri riešení paternitných sporov.

Prílohy:
Príloha   Dátum Veľkosť Prístupnosť [?] Klinicky citlivé [?] Licencia
ppt HLA kompex a jeho biologický a medicínsky význam Stiahnuť - HLA kompex a jeho biologický a medicínsky významOtvoriť v novom okne - HLA kompex a jeho biologický a medicínsky význam 16.3.2012 4.97 MB registrovaný užívateľ
 

Predmety/kurzy

Kľúčové slová: histokompatibilné molekuly, HLA-systém, polymorfnosť, transplantácie, asociácia s chorobami, paternitné spory


autor: Milan Buc | pracovisko: Imunologický ústav | publikované: 16.3.2012 | posledné úpravy: 28.3.2012
citácia: Buc Milan: HLA kompex a jeho biologický a medicínsky význam. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov :: Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online] 16.3.2012, posledná aktualizácia 28.3.2012 [cit. 2020-02-22] Dostupný z WWW: <https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=183>. ISSN 1337-9577.
 

Komentáre a diskusia

Vložiť nový príspevok:

Autor / e-mail: [ prihlásenie/overenie používateľa ]
Titulok:
Text:
 
 Pridať štítok:   Štítok odoslaný, ďakujeme