Základné poznatky o morfológii zrakového orgánu:
1) anatómia pomocných orgánov oka - mihalnice, slzná žľaza, odvodné slzné cesty a slzný film, spojovka, okohybné svaly
2) anatómia očnej gule - obaly (3 vrstvy) očnej gule a anatomické štruktúry, ktoré vypĺňajú očnú guľu - šošovka, sklovec
3) charakteristika zrakového nervu a priebeh zrakovej dráhy
4) postup pri pitve očnej gule, výukový model oka
Centrálna ostrosť zraku (COZ)
Lámavý (refrakčný) systém oka má za úlohu prenášať obrazy predmetov na sietnicu nášho oka. Rovnobežne prebiehajúce svetelné lúče odrážané z predmetov okolo nás majú byť lámané tak, aby obraz dopadol priamo na miesto najostrejšieho videnia. Na potrebné sústredenie lúčov svetela majú hlavný význam guľové lámavé (refrakčné) plochy rohovky a šošovky. Na celkovej sile lámavosti (refrakcie) sa podieľajú v menšej miere aj iné faktory, ako index lomu prostredia a vzdialenosti medzi jednotlivými plochami lámavého systému oka.
Vyšetrenie zrakovej ostrosti - zisťovanie kvality zrakového výkonu a porovnanie s fyziologickou normou je veľmi dôležité hodnotenie.
Predpokladom emetropie je dokonalosť a vyváženosť lámavého systému oka.
Poruchy lámavosti (refrakcie) - ametropie - sú stavy, kedy paralelné lúče nie sú koncentrované tak, aby obraz bol vytvorený presne na sietnici. U emetropického oka musí byť zachovaný správny pomer medzi lámavým systémom a dĺžkou oka. U očí ametropických je tento pomer porušený, obraz vzniká za alebo pred sietnicou. Ak lámavý systém nie je rotačne súmerný, nevzniká jednoduché ohnisko a vzniká astigmatizmus.
Primárne nádory spojovky sú relatívne vzácne.
Ich rozvoj má nielen kozmetické súvislosti, ale v prípade zhubnej povahy ohrozujú zrak a často i život postihnutého. Nomenklatúra nádorov spojoviek nie je jednotná a hranica medzi benígnymi a malígnymi nie je ostrá.
Prvý deň stáže z oftalmológie na Klinike oftalmológie LFUK si zopakujú študenti anatómiu oka a prakticky majú možnosť vykonať pitvu prasacieho oka, ktoré je fixované vo formole.
V priloženom texte uvádzame postup.
Priložené video dokumentuje postup pri pitve oka; na praktických cvičeniach používame na demonštráciu prasacie oči fixované vo formole.
Fotodokumentácia objasňuje štruktúru a charakter šošovky.
Podporené grantom KEGA 008UK-4/2014
Najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom v oblasti okolia oka, mihalníc a vnútorného kútika je bazalióm ( dg. C44.1). Najvyšší výskyt zaznamenávame po 50tom roku života. Najčastejšie sa diagnostikuje v prvom a druhom štádiu (T1, T2), kedy je ešte možné chirurgickou liečbou dosiahnuť dobré kozmetické výsledky. Pri prerastaní do orbity a dutín dochádza k deštrukcii a strate oka, v niektorých prípadoch je nutná až exenterácia orbity alebo rozsiahlejšie radikálne výkony.
Malígny melanóm uvey je najčastejšie sa vyskytujúcim vnútroočným nádorom. Súčasné možnosti liečby malígneho melanómu uvey zahŕňujú radikálne aj konzervatívne postupy. K najčastejším chirurgickým postupom patrí enukleácia bulbu. Liečba ionizujúcim žiarením sa aplikuje vo forme lokálnej brachyterapie - žiaričov, aj teleterapie. Na Slovensku sa využíva možnosť liečby aj stereotaktickou rádiochirurgiou.