Ako publikovať v biomedicínskych vedách
Tento vysokoškolský učebný text je určený študentom druhého a tretieho stupňa vysokoškolského štúdia so zameraním na prírodné a lekárske vedy pri príprave na vedeckú prácu. Cieľovou skupinou sú diplomanti a doktorandi, ktorí začínajú pracovať vo vede. Text prevedie čitateľa cez jednotlivé fázy prípravy manuskriptu vrátane všeobecného prehľadu o získavaní relevantných informácií, dizajne experimentov a klinických štúdií, štatistickej analýze až po základné princípy písania odborných textov. Na konci by čitateľ mal vedieť nič menej ako čítať, písať a počítať, čo je základný predpoklad vedeckej práce.
Oxidačný a karbonylový stres
Definícia oxidačného a karbonylového stresu, ich molekulárna podstata, úloha oxidačného stresu v patogenéze niektorých ochorení.
Kvantitatívna genetika
Popis Hardy-Weinbergovej rovnováhy, metódy výskumu v behaviorálnej genetike, dedičnosť, IQ variabilita, štúdie na dvojčatách.
Úvod do molekulárnej medicíny
Objavenie a štruktúra nukleových kyselín, vybrané molekulárne mechanizmy, princípy génovej terapie a klinické štúdie s génovou terapiou
Princípy molekulárnej endokrinológie
Princípy medzibunkovej komunikácie, delenie hormónov podľa biochemickej štruktúry, mechanizmus účinku a štrukúra hormonálnych receptorov. Spätná väzba, biorytmy.
Hormóny nadobličiek
Hormóny drene a kôry nadobličiek, mechanizmus účinku, regulácia sekrécie nadobličkových hormónov, Connova choroba, Cushingova choroba, Addisonova choroba
Štítna žlaza
Produkcia hormónov štítnej žľazy, ich štruktúra, regulácia. Hypotyreóza, hypertyreóza.
Hypotalamo-hypofyzárna os
Funkčná anatómia hypotalamo-hypofyzárnej osi, spätné väzby, popis funkcií jednotlivých hormónov, základná patológia
Diabetes melitus
História a klasifikácia diabetu, základné patofyziologické poznatky o etiopatogenéze diabetu, klinické štúdie, a možnosti prístupu k liečbe diabetu.
Behaviorálna genetika - kognícia
Asociačné kôrové oblasti, učenie, pamäť, emócie, inteligencia.